Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy posiada wszechstronne zastosowanie w medycynie estetycznej. Dzięki niemu wykonuje się wiele zabiegów odmładzających, a także stosuje się go do wypełniania i korekty różnych partii ciała im twarzy. Co warto wiedzieć na temat tej substancji i w jaki sposób można wykorzystać ją do poprawy wyglądu i rewitalizacji skóry? 

Dlaczego kwas hialuronowy jest tak powszechnie stosowany w medycynie estetycznej? 
Dr Barbara Parda-Głomska z Kliniki Medycyny Estetycznej w Piasecznie koło Warszawy twierdzi, że powodów jest kilka, jednak jako główny można wskazać fakt, że kwas hialuronowy jest substancją obecną naturalnie w naszych organizmach. Najwyższe jego stężenie znajduje się między innymi w skórze, gdzie wraz z kolagenem stanowi jej główny budulec. Wykorzystując do wypełniania lub odmładzania skóry składnik, do którego ludzki organizm jest przyzwyczajony, niemal nie zachodzą reakcje odrzuceniowe. Preparaty, które wykorzystywane są przy zabiegach muszą oczywiście zawierać pewne dodatkowe składniki, jak na przykład substancje powodujące usieciowanie kwasu HA, aby nie został on wchłonięty całkowicie przez organizm w trakcie kilku tygodni. 
Dawniej do zabiegów stosowano kwas hialuronowy pochodzący z tkanek zwierzęcych, które wymagały wcześniejszego przetestowania na reakcję odrzuceniową i mogły powodować stany zapalne. Obecnie głównym źródłem pozyskiwania kwasu hialuronowego są szczepy bakterii. Dzięki tej metodzie możliwe jest uzyskanie preparatów o bardzo wysokiej zawartości kwasu hialuronowego, który posiada identyczną budowę chemiczną jak kwas występujący w organizmie człowieka. Odkrycie to było przełomem w medycynie estetycznej i pozwoliło na szybki jej rozwój. 

Do czego służy kwas hialuronowy w medycynie estetycznej? 
Ludzki organizm sam produkuje kwas hialuronowy. Najwięcej występuje go w początkowych etapach naszego życia, a z czasem jego zawartość maleje. Zdaniem ekspertów już około 40 roku życia zawartość kwasu hialuronowego jest niższa o połowę niż w wieku niemowlęcym. Właśnie dlatego wiele zabiegów rewitalizujących i regenerujących polega na uzupełnieniu niedoborów tej substancji. Zwiększając zawartość kwasu hialuronowego w skórze przywraca się jej pierwotną objętość, jędrność i gładkość. Kwas hialuronowy często wykorzystuje się również w roli wypełniacza. Poprzez ostrzykiwanie nim zmarszczek i bruzd możliwe jest ich spłycenie i zniwelowanie. Preparaty można wykorzystać również do modelowania nosa, korygowania linii żuchwy, podnoszenia brwi oraz powiększania ust. 

Czy kwas hialuronowy niesie ze sobą ryzyko powikłań?
Dr Barbara Parda-Głomska przyznaje, że często spotyka się w swojej praktyce lekarskiej z osobami, które przychodzą do niej po pomoc po zabiegach wykonywanych przez osoby niebędące lekarzami. Problemy dotyczą zarówno samej estetyki, jak również powikłań pozabiegowych. Rosnąca dostępność preparatów z kwasem hialuronowym powoduje, że zabiegi wykonywane są często przez osoby bez wykształcenia medycznego. Zdarzają się również osoby, które decydują się na sprowadzenie preparatów z Azji i ich samodzielne zastosowanie w domu. Choć pomysł ten może się wydawać absurdalny, w sieci można znaleźć wiele porad, jak przeprowadzić taką procedurę i skąd wziąć kwas hialuronowy. Niestety preparaty, które pochodzą z niewiadomego źródła nie są zazwyczaj czysto biologiczne i mogą powodować wiele objawów ubocznych. W gabinetach medycznych i w klinikach stosuje się wyłącznie sprawdzone i przebadane substancje, jak na przykład wypełniacze IMESO Aesthetic Group, które podobnie jak lekarstwa wymagają dystrybucji i przechowywania w odpowiednich warunkach. 

A co z kosmetykami?
Prawdopodobnie każdy z nas mógł spotkać na półkach sklepowych kosmetyki z etykietą informującą, że zawierają kwas hialuronowy. Mają one często działanie odmładzające lub przeciwstarzeniowe. Stężenie kwasu hialuronowego jest w nich jednak zazwyczaj niewielkie, dlatego nie osiągniemy z ich pomocą takiego efektu jak po zabiegach. Stosowane regularnie mogą jednak pomóc utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry i zapobiec jej szybkiemu starzeniu się. Kosmetyki z kwasem hialuronowym wykorzystywane są również przez lekarzy medycyny estetycznej. Dużą popularnością cieszą się kosmetyki MesoLogic, które zalecane są w szczególności po zabiegach, aby wydłużyć efekt ich działania i prawidłowo pielęgnować skórę. 

Ostatnio dodane opinie (1)
~pytanie o Kwas hialuronowy
czy Kwas hialuronowy to to samo co botox ?
Dodaj swoją opinię o klinice
Twoja ocena ogólna:

Podobne kliniki w Warszawie

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy

Fałdy tkanki tłuszczowej, znajdujące się w oko...
Nos stanowi centralny punkt naszej twarzy, co spra...
Idealna, pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałośc...
Kwas hialuronowy posiada wszechstronne zastosowani...
Szybkie tempo życia, dynamiczne zmiany na rynku p...
Jeśli od dłuższego czasu walczysz z cieniami po...