Żylaki atypowe, co to takiego?

Żylaki atypowe, co to takiego?

Żylaki atypowe uznawane są za niezwykle rzadką dolegliwość, która może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn na kończynach dolnych. W przypadku mężczyzn żylaki atypowe mogą być powiązane z żylakami powrózka nasiennego, dlatego mogą pojawić się już u chłopców, natomiast u kobiet widoczna jest korelacja między żylakami atypowymi a niewydolnością żył jajnikowych i żył miednicy. Żylaki atypowe powstające na kończynach dolnych tworzą się w spływach innych niż żyły, które pochodzą z układu głównych pni naczyniowych, czyli żyły odstrzałkowej czy żyły odpiszczelowej. Żylaków nie należy lekceważyć, ponieważ nie są one wyłącznie defektem kosmetycznym, ale objawem choroby, którą trzeba diagnozować oraz leczyć.

Jakie są najczęstsze objawy żylaków atopowych?

Żylaki atypowe to powiększone żyły, które widoczne są gołym okiem ciągnąć się przez całą długość nóg. Najczęściej żylaki atypowe pojawiają się u kobiet znajdujących się w ciąży lub u kobiet, które już rodziły. Jakie objawy najczęściej towarzyszą tym rzadkim poszerzeniom żylnym? Przede wszystkim zwiększone uczucie ciężkości nóg, obrzęki występujące w okolicach kostek i łydek, jak również ból pojawiający się w trakcie chodzenia, jak również siedzenia. W przypadku zauważenia u siebie tych niepokojących objawów warto zgłosić się do wykwalifikowanego lekarza flebologa lub radiologa interwencyjnego, który dokona diagnostyki schorzenia i wprowadzi skuteczne leczenie.

Jak wygląda diagnostyka żylaków atopowych?

Żylaki atypowe w klinikach flebologicznych są diagnozowane przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod. Lekarze flebolodzy najczęściej wykonują specjalistyczną diagnostykę obrazową z wykorzystaniem USG Dopplera, podczas którego oceniane są żyły kończyn dolnych, żyły miednicy małej, jamy brzusznej, okolicy worka mosznowego i krocza. W przypadku, gdy potrzebna jest nieco bardziej szczegółowa diagnostyka, wykorzystuje się również wenografię TK lub MR, a także chętnie wybierane są innowacyjne techniki współczesnej flebologii cyfrowej. W przypadku żylaków atypowych niezwykle ważna jest prawidłowa diagnoza, dzięki której lekarz będzie mógł zastosować odpowiednie leczenie żylaków warszawa.

Jak przebiega leczenie żylaków atopowych?

Na samym początku leczenie żylaków atypowych może mieć charakter farmakologiczny — pacjentowi mogą zostać przepisane maści i inne leki, dzięki którym naczynia krwionośne ulegną obkurczeniu. Jeżeli jednak leczenie farmakologiczne okaże się nieskuteczne flebolog może zdecydować się na wykonanie zabiegu laseroterapii lub małoinwazyjnej skleroterapii, które przyczynią się do bezpiecznego zamknięcia powiększonych żył. Warto wiedzieć, że w przypadku żylaków atypowych niezwykle ważna jest ich profilaktyka — należy kontrolować wagę ciała, zwiększyć aktywność fizyczną oraz postawić na zdrowe odżywanie.
Ostatnio dodane opinie (1)
Zuzza
W moim przypadku, żylaki atopowe udało się wyleczyć farmakologicznie.
Dodaj swoją opinię o klinice
Twoja ocena ogólna:

Podobne kliniki w Warszawie

Kompleksy potrafią znacznie obniżyć jakość ż...
Jeśli od dłuższego czasu walczysz z cieniami po...
Medycyna estetyczna nie jest wyłącznie dla kobie...
Dla kogo dobrym rozwiązaniem jest wampirzy l...
Kwas hialuronowy posiada wszechstronne zastosowani...
Skleroterapia Warszawa to zabieg, podczas kt&oacut...